قطعی یک ماهه گاز ، شوک بزرگی به تولید سنگ های ساختمانی

امروز یکشنبه 14 اسفند ماه 1401 روزنامه دنیای اقتصاد در ستون گفت و گوی خود میزبان سخنان دکتر سید محمد دهقان نیری رئیس هیأت مدیره مجتمع کارخانجات سالار بود تا به بررسی مشکلاتی که از قطعی پی در پی حامل های انرژی آن هم حوزه صنعت رخ می دهد ، بپردازند.
دنیای اقتصاد از درد مشترک تولید کنندگانی می گوید که در تابستان با چالش قطع برق مواجهند و در سرمای شدید زمستان محدودیت در استفاده از گاز دارند.
این موانع بر سرراه واحد های تولیدی سبب تعطیلی دوره ای و یا در مواقعی دائم بسیاری از آنان می گردد.
دکتر دهقان در این باره چنین می گویند :” امسال سال دشواری برای تولید بود ودر شهرک های صنعتی و کارخانه های خارج از شهرک صنعتی ، تابستان با قطعی برق و در زمستان قطعی گاز به صورت یک ماه مستمر مواجه بوده و همزمان با آن نیز هفته ای سه روز قطعی برق داشتیم .”

افزایش سرسام آور هزینه های تولید در نتیجه افزایش نرخ ارز

خوشبختانه مواد اولیه مورد نیاز برای واش بتن های آنتیک و سنگ های صنعتی از داخل کشور تامین می شود ؛ ولی در بسیاری از لوازم یدکی ، ماشین آلات ، بوردهای الکتریکی ، قطعات مکانیکی و برقی ، تجهیزات مورد نیاز برای فینیشینگ و فرآوری این محصولات نیازمند واردات هستیم . افزایش نرخ ارز به صورت سرسام آور باعث افزایش شدید هزینه های تولید شده است.
رئیس هیأت مدیره شرکت سازان سنگ سالار با اعلام این مطلب در گفت و گوی خود با “دنیای اقتصاد” افزود : “هر روز یکسری مشکلات و موانع غیر قابل پیش بینی در اقتصاد کلان رخ می دهد که به صورت مستقیم روی تولید اثر می گذارد .
اتفاقی که افتاده این است که واردات با توجه به افزایش نرخ ارز توجیه ندارد . زمانی که نرخ ارز افزایش می یابد باید منتظر رونق صادرات بود ، اما در شرایط فعلی و باتوجه به محدودیت های تولید ، صادرات نیز ناممکن می شود.
یکی دیگر از مشکلات صادرات ناشی از مقررات و محدودیت های ارزی است که به نحوه بازگشت ارز به داخل کشور و به سامانه نیما باز می گردد.”

روزنامه دنیای اقتصاد